fbpx
חשופית

6 דרכים אורגניות להיפטר מחשופיות בגינה

חשופית היא אחת מהמזיקים הכי שכיחים בגינה, הן אינן חרקים וכמובן שלא ציפורים הן רכיכות יבשות שקשורות יותר לצדפות מאשר לחיפושיות או זחלים.
ההתמודדות עם חשופיות היא עסק רציני, כמעט ואין גינה שלא תמצאו בה במקרה הטוב שביל רפש שהשאירה חשופית ובמקרה הפחות טוב עלים שנאכלו ושתילים צעירים שנעלמו לגמרי.
בכתבה הבאה ננסה לעזור לכם להבין כיצד להיפטר מחשופיות בגינה מבלי לפנות לפתרונות כימיים סינתטיים קשים. המלחמה הזאת היא כנראה ללא סוף, אך אפשר לנהל אותה כך שהכמות תיהיה מינימלית ולא תזיק מידי.

תוכן עניינים

למה כל כך קשה לשלוט בחשופיות בגינה?

נתחיל במובן מאליו: חשופית מגעילות את רובנו. הן רכות ורטובות ומשאירות אחריהן שובל רירי.
מרבית המינים הן רכיכות שניזונות מפסולת צמחית ובעלי חיים מתפוררים. אבל, ישנם קומץ מינים של חשופיות שמעדיפות לאכול חומר צמחי חי כמו אצות, עלים, פטריות ורקבובית מן הצומח. מה שהופך אותן לסיוט של הרבה גינות ירק. 

אלה המינים איתם אתם מתמודדים במידה וחשופיות בגינה מטרידות אותכם. 

שליטה בחשופיות באופן אורגני דורשת טכניקות נכונות והתמדה.

אם נכיר ונבין מה חשופית רוצה, מה היא מחפשת ואיך היא מתנהלת נוכל להרחיק אותה ואת אחיותיה מהגינה ולמנוע מהן לחיות בקרבת מקום 

 

בניגוד לשבלולים, חשופיות אינן נושאות קונכיה על גבם. במקום זאת, יש להן מעטה רך. מכיוון שאין להן הגנה מספקת מול השמש, חשופיות נוטות לאכול בעיקר בלילה או בימים גשומים, בדרך כלל בטמפרטורות שבין-5 ל-22 מעלות. במהלך היום הן נוטות להסתתר מתחת לסלעים או במקומות חשוכים ולחים אחרים.

זיהוי שגוי

קמתם בבוקר וראיתם שמישהו אכל לכם את העלים בגינה? האינסטינקט הראשוני הוא להדביר. אך הפושעת כבר מזמן לא שם. כמו שאמרנו החשופית ניזונה בעיקר בלילה ולכן במידה והחלטתם להדביר בחומרים כימיים הטיפול יהיה חסר תועלת מול החשופיות וגם יזיק לבריאות שלכם. 
אבל מה בכל זאת אפשר לעשות? אף אחד לא מתכוון להתחיל לשוטט בלילה בגינה עם פנס ולחפש את הפושעות. 

 

ראשית עליכם ללמוד כיצד לזהות נכון את הנזק שהן גורמות. לאחר מכן, עליכם להבין כיצד לזהות את החשופיות ואיפה הן מעדיפות להסתתר במהלך היום, בנוסף יעזור להבין את מה הן הכי אוהבים לאכול וכיצד הן מתרבות.

כרוב שנאכל על ידי חשופיות

איך מזהים נזק שנעשה על ידי חשופיות?

חשופיות ידועות לשמצה בהשחתת שתילים צעירים וצמחים רבים בעלי עלים רכים שונים. להלן מספר סימנים בטוחים לכך שחשופיות נהנות מהגינה שלכם והגיע הזמן שתראו להם מי הבוס:

  • אם אתם יוצאים לגינה בבוקר ולא נותר דבר מהשתילים שלכם מלבד צלעות עלים וגבעולים, חשופיות הן אופציה סבירה.
  • חורים עגולים ומושלמים בעגבניות, תותים ופירות רכים אחרים יכולים גם הם להצביע על פעילות של חשופית בגינה שלכם.
  • חורים מרופטים בקצוות העלים ובמרכזם הם סימן נוסף לפעילותם של החשופיות.
  • שבילי סליים (ריר) על צמחים, קירות, סלעים או על כל דבר אחר בסביבת הירקות הם עוד סימן חד משמעי שמעיד על כך שמדובר בחשופיות.
עלה שנאכל על ידי חשופית

איך חשופיות ניזונות?

בפה החשופית אפשר למצוא שיניים זעירות דמויות פומפיה המגרדות את רקמת העלים לפני שהן אוכלות אותם. כשמבינים זאת ומסתכלים על העלה שאכל נזהה קצוות משוננים ולא חורים בעלי קצוות חלקים שמשאירים אחריהם לעיתים קרובות חיפושיות או זחלים. 

חשופיות נעות על שביל ריר שהן מפרישות המשמש לכמה צרכים: לצורך הגנה על גופם מפני היובש, לצורך העברת הודעה לחשופיות אחרות על נוכחותן ו/או לצורך חיזור אחר חשופית אחרת.

איך חשופיות מתרבות?

רוב מיני החשופיות הן הרמפרודיטיים, כלומר יש להם חלקי רבייה זכריים ונקביים. למרבה המזל, חשופיות אינן מסוגלות להפרות את עצמן, ולכן עליהן למצוא בן זוג.

כל חשופית יכולה להטיל מאות ביצים במהלך חיה, אך הטלה אחת כוללת פחות או יותר 30 ביצים. הביצים מוטלות באדמה לחה, מתחת לכיסוי או סלעים, או מתחת לגזרי העלים. הביצים יישבו רדומות אם מזג האוויר חם מדי, יבש מדי או קר מדי, ויחכו לרגע הנכון לבקוע. 

 

עכשיו, כשאנחנו מבינים קצת יותר על החשופיות, הגיע הזמן לבחור באיזה דרך הכי כדאי לכם להרחיק אותן מהגינה באופן טבעי.

איך מרחיקים חשופיות בגינה: 6 דרכים אורגניות

עשו פעולות שיהפכו את הגינה שלכם לפחות מושכת לחשופיות

אל תדאגו, בכדי לבצע פעולות אלה אין צורך לרכוש או לבנות דבר וגם לא להניח מלכודות או חסמים. אלא פשוט לשנות פעולות שבשיגרה שיוכלו למנוע מחשופיות להגיע.

 

לפניכם מספר טכניקות למניעת ביקורם של חשופיות בגינה שלכם:

 

  • הימנעות משימוש בחיפויי קרקע המושכים חשופיות. חתיכות גדולות של קש, חציר וגזם עץ, מושכות חשופיות לגינה מכיוון שהן מספקות להן מקום מסתור לח. במקום זאת שימוש בקומפוסט נקי יכול להיות פיתרון טוב.
  • הימנעו מהשקיית הגינה בשעות מאוחרות של היום, מכיוון שחשופיות (וביציהן) משגשגות בתנאים רטובים. לכן, השקו בשעות הבוקר כך שהגינה תתייבש עד רדת הלילה.
  • התקינו מערכת השקיה בטפטוף המספקת מים לאזור השורש ושומרת על עלי הצמחים יבשים.
  • שתלו צמחים שחשופיות לא אוהבות. חשופיות לא אוהבת צמחים עם עלווה מבושמת בכבדות, כמו עשבי תיבול רבים. חשופיות גם לא אוהבות צמחים עם עלווה פרוותית.
  • חשופיות הן מאכל מועדף על טורפים רבים ושונים כמו: ציפורים, לטאות, קרפדות, צפרדעים וחיפושיות אדמה. גם ברווזים, אווזים ותרנגולות ישמחו לחשופית לארוחת הערב.
  • עשב גבוהה בקרבת מקום עלול לשמש מסתור ובית לחשופיות לכן הקפידו לנקות ולגזום את האזור הקרוב לגידולים שלכם.
חשופיות

הפסיקו להשתמש בחומרי הדברה על העשביה שלכם

זחלי גחליליות הם אחד הטורפים הנפוצים ביותר של חשופיות שזה עתה בקעו, ריסוס חומרי הדברה סינטטיים על העשב שלכם לא יהרוג רק את החשופיות, אלא גם את טורפיהן, לדוגמא גחליליות, שחיות בעשב. הדרך להרחיק חשופיות היא לא בהכרח פשוטה אך כדי לעשות זאת בצורה הטובה ביותר עדיף ליצור מערכת אקולוגית קטנה שמאפשרת לטורפים שלהן להתקיים, ובכך מצמצמת ומווסתת את כמות החשופיות באופן טבעי.

מלכודת חשופיות באמצעות לוחות עץ

זהו אחד הטריקים הנפוצים והפשוטים ביותר כאשר רוצים להיפטר מחשופיות בגינה, במיוחד בגן הירק שלכם. 

הרטיבו לוח עץ והשעינו אותו באלכסון בקרבת מקום שבוא אתם יודעים שיש הרבה פעילות. החשופיות ימשכו לקרש מכיוון שחשוך קר ולח מתחתיו, לאחר מספר ימים תוכלו להפוך את הקרש ולגלות שנדבקו עליו מספר חשופיות. את הקרש הרחיקו מהגינה וכבר צמצמתם בזריזות את כמות המזיקים. 

מחפשים קומפוסטר לגינה או למרפסת? לחצו על הלינק מימין בכדי לצפות בכל הקומפוסטרים ובכדי לקבל מידע נוסף למה קומפוסטר הוא הדבר המושלם לגינה שלכם ולעולם כולו.

השתמשו בצמר

מסתבר כי חשופיות מתגרדות לא פחות מבני אדם, הן לא אוהבות לטפס מעל המרקם הגס של הצמר. אם יש ברשותכם צמר הקיפו את הצמחים הנגוסים בגינה שלכם ותמנעו מהחשופיות להתקרב.

פסי נחושת

נחושת יוצרת תגובה חשמלית כשהיא באה במגע עם רפש של חשופית. ראו בפסי מתכת כסוג של גדר חשמלית שמונעת מחשופיות להתקרב ולא פוגעת בתפקוד שלהן.
רכשו או מצאו סרטי נחושת והקיפו את הצמחים הרגישים. תוכלו למסמר את פסי הנחושת על הדפנות של מיטות השתילה או לדביק לדפנות האדנית. 

חשוב לדעת שפסי הנחושת מונעים בעיקר מעבר של חשופיות קטנות והגדולות מצליחות לעבור מעליהם, אך רצועות עבות יותר או צינורות נחושת יכולות לעזור.

גדלו את האוכל שלכם בחממה ביתית

גידול ירקות בחממה ביתית לא רק מאפשר בקרת טמפרטורה הוא גם משמש כמחסום נגד מזיקים רבים כולל חשופיות, וודאו שאתם לא משאירים פתחים שיכולים לשמש כניסה ואתם מסודרים. אם אין באפשרותכם או אינכם מעוניינים לגדל רק בחממה, תוכלו לבצע את תהליך הזריעה בחממה ולאחר שנתתם לשתילים הצעירים להתחזק, הוציאו אותם החוצה. שתילים בוגרים יוכלו להתאושש יותר בקלות מנזקם של החשופיות.

מילים אחרונות על חשופיות

כשאנחנו מסתכלים על התמונה הגדולה אנו לא מחפשים להשמיד את כל החשופיות בגינה, אלא רק לצמצם אותן לכמות נסבלת. לא צריכה להיות שום בעיה לעשות זאת באמצעות שינוי הרגלים מתוך הכרתם של החשופיות.
זכרו תמיד, המטרה היא לנסות ליצור איזון אקולוגי בגינה, בו אנו מאפשרים לכל היצורים המבקרים בה להתקיים ויחד עם זאת לא להשתלט או לפגוע במידה מוגזמת.

אם מצאתם דרכים נוספות נשמח אם תשתפו אותנו, בהצלחה.

כתבות נוספות

גידול שום

גידול שום

תמיד רציתם לגדל שום ולא ידעתם איך? מה התנאים המתאימים? ועל מה חשוב להקפיד כדי להצליח ליהנות מגידול שום טרי וטוב? אספנו עבורכם את כל

תה קומפוסט

תה קומפוסט הוא בעצם דשן נוזלי שנחלט מקומפוסט, הוא מעשיר את האדמה במהירות ולכן גורם לצמחים להיות גדולים יותר, טעימים יותר, בריאים יותר ועמידים יותר.

ירקות חורף וגידולם

על ירקות חורף וגידולם

רוצים להנות מירקות חורף טריים מהגינה שלכם ולא יודעים איך? או מה בכלל ניתן לשתול בעונה זו? המשיכו לקרוא ותגלו את כל התשובות שחיפשתם. החורף

גידול תותים

גידול תותים בחממה ביתית

אוהבים תותים? רוצים לדעת איך תוכלו לגדל אותם ולהנות מהם יותר? כאן תמצאו את כל מה שרציתם לדעת על גידול תותים בחממה. תותים, מי לא

גידול עגבניות

גידול עגבניות בחממה

כל מה שצריך לדעת על גידול עגבניות בחממה ביתית מהזריעה ועד הקטיף ועוד.. זאת כתבה ארוכה לכן לרשותכם תוכן עיניינים. תוכן עניינים קצת רקע על

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
גלילה לראש העמוד
טבעלו לוגו
כיף שחזרת
דילוג לתוכן