fbpx

טרקוטה - הכי טוב לגידולים בעציץ

ברשותינו מגוון רכב של גדלים וסוגים של עציצי טרקוטה תוצרת איטליה.

רוצים לדעת מה זה טרקוטה? מאיפה הוא הגיע? ולמה הוא כל כל טוב לצמחים שלכם? המשיכו לקרוא..

כמדברים על גידול בעדניות או עציצים, מבחינתו אין על גידול בעציץ טרקוטה, לפניכם קצת רקע ומספר סיבות למה לדעתנו כדאי גם לכם לגדל בהם.

אז מה זה טרקוטה?

טרקוטה היא בעצם סוג של קרמיקה שמיוצרת מחרס. מקור השם שלה הוא בשפה האיטלקית שם פירוש המילים טרקוטה (ניתן גם לומר טרה קוטה) הוא "אדמה אפויה". כיום משתמשים במונח טרקוטה כדי לתאר חפצים שונים העשויים מחומר זה. הטרקוטה משמשת בעיקר ליצירת כלים, בנייה ופסלים. והיא מאופיינת בצבעי אדמה בגוונים של חום וכתום. 

קצת היסטוריה על טרקוטה

במהלך ההיסטוריה נעשו שימושים רבים בטרקוטה. תהליך הייבוש של הכלים והפסלים אשר היו עשויים מטרקוטה בזמנים הקדומים היה מתבצע מתחת לשמש בשלב ראשון ולאחר מכן היו מועברים לייבוש בתנור, ורק לאחר שיתייבשו כראוי כלי הטרקוטה היו מוכנים לשימוש. אחד השימושים הבולטים והגדולים ביותר בהיסטוריה בטרקוטה היה ב"צבא הטרקוטה" (מדובר בכ- 7000 פסלים של חיילים בגודל אמיתי) שנוצר בסין בין השנים 209-210 לפני הספירה. לאחר מכן ניתן לראות בעת החדשה שמתבצע שימוש רחב בפאן אדריכלי בסגנון האר נובו והסתעפויותיו השונות. 

עציץ טרקוטה, למה להתפשר על פחות?

יש יתרונות רבים לשימוש בטרקוטה, לצורך פיסול, בנייה או להכנת כלים. לכל צורך קיים הרכב מעט שונה של החומר שנועד להתאים אותו בצורה טובה יותר לצורך הנדרש. אנחנו כמובן נתמקד בעציצי טרקוטה ולמה אנחנו חושבים שהם החומר הטוב ביותר לעציצים שלכם. אז אספנו עבורכם כמה יתרונות בטרקוטה שחשוב שתדעו.

זמינות

 זה מתחיל מהיתרון הבסיסי ביותר שזהו חומר זמין מאוד ונוח להשגה, הטרקוטה כמו שכבר אמרנו עשויה מחרס שבעצם מורכב מחרסית, שזהו בעצם גרגירים של סלע או קבוצת מינרלים או לעיתים שניהם יחד. אותם ניתן למצוא במקומות רבים בעולם.

עמידות

טרקוטה זהו חומר חזק שעמיד לאורך הזמן ויכול להחזיק לשנים רבות. הוכחה לכך היא צבא הטרקוטה של סין 😉 בחינת מראה יש לציין שהוא כמו יין טוב רק הולך ומשתבח ככל שעובר הזמן.

מתחשבים בסביבה

בתור אוהבי כדור הארץ ומי שתומכים בשימורו כשמדובר בעציצים, עציצי טרקוטה מספקים לנו פתרון נפלא מהבחינה הזאת. הם עשויים מחומרים טבעיים ושימוש בהם ישמור על איכות הסביבה ויפחית את השימוש בעציצי פלסטיק שיעשו את ההיפך. 

לטרקוטה משקל נמוך

הטרקוטה יחסית לחומרים אחרים כגון שיש, בטון ועוד בעלת משקל נמוך מה שמאפשר לכם להציב אותה בכל מקום שתרצו מבלי לשבור את הגב שלכם, לא משנה אם זה בגינה במושב או במרפסת בעיר היא תאפשר לכם לקבל את הגינה שרציתם מבלי להיאבק ולהסתבך אם איך להביא אותה לשם.

מסייעת במניעת מחלות

טרקוטה מטבעה מורכבת מהמון נקבוביות קטנות דבר המאפשר לאוויר ולמים לנוע דרך העציצים ובכך שומר על אוורור האדמה ומונע מרקבון שורשים וממחלות אדמה שונות להתפתח. 

טובה באקלים קר

עציצי טרקוטה טובים לשימוש באקלים קר וזאת מפני שעציצי טרקוטה סופגים אליהם את המים ובכך מסייעים לאדמה להתייבש מהר יותר, זוהי בעצם דרך נוספת למנוע מחלות וריקבון בשתילים.

טרקוטה - פתרון זול ויפה

אולי תופתעו לגלות אך המחירים של עציצי טרקוטה הם לא יקרים, בגלל שזה חומר זמין ונוח לעבודה, אלו תכונות אשר מפחיתות את עלויות הייצור ומשפיעות על המחיר. וכמובן שעציצי טרקוטה הם פשוט יפים ומקנים לגינה שלכם אופי ואותנטיות ומראה פטינה שרק משתבח עם הזמן.  

חסרונות

אז כמו לכל דבר גם לטרקוטה יש חסרונות שכדאי להכיר ולדעת

שינויי מזג אוויר

חשיפה ממושכת לשינויי טמפרטורות קיצוניות מעלה את הסיכוי והחשש להיווצרות של סדקים בעציצי הטרקוטה שלכם.  

צמחים אוהבי לחות

כמו שכבר אמרנו הטרקוטה מסייעת לספוח את המים מהקרקע ובכך למנוע ריקבון בשורשי הצמח ושל השתיל כולו, מכאן ניתן להסיק שצמחים אשר אוהבים לחות ומים יזדקקו להשקייה בתדירות רבה יותר במידה והם נשתלו בתוך עציצי טרקוטה.  

סיכום

כמו שכבר ראינו, ההיסטוריה הוכיחה לנו שהטרקוטה כאן והיא כאן כדי להישאר והיא לא עוד סתם טרנד חולף. העמידות הרבה, המשקל המועט, התרומה שלה למניעת ריקבון ומחלות שונות (בינינו, מי יסרב לעזרה בתחום הזה?), ואוורור הקרקע הם רק קצה המזלג של הסיבות למה אנחנו כל כך אוהבים עציצי טרקוטה. ואם נסתכל על החסרונות אל מול היתרונות נוכל בקלות לומר לכם מה הבחירה שלנו. אז כל מה שנותר לכם זה לבחור איזה עיצוב אתם הכי אוהבים

מאמרים מעניינים

קומפוסטציה תחת זכוכית מגדלת

קומפוסטציה ביתית למתקדמים

הכתבה הבאה מיועדת לאנשים שרוצים להעמיק יותר לתוך התהליך של הקומפוסטציה בכדי לדעת לייצר קומפוסט ביתי איכותי באמת ולא מפחדים ממדידות וממעקב רציף. מהם השלבים

קומפוסט כאמצעי לדיכוי של מחלות קרקע

קומפוסט כאמצעי לדיכוי של מחלות קרקע

רוצים לגדל גינה אורגנית ולא רוצים להשתמש בריסוסים כדי להתמודד עם מחלות קרקע או למנוע אותם? בוודאי תשמחו לשמוע שקומפוסט יכול להיות התשובה שאתם מחפשים.

גדלו אדמה בריאה

גדלו אדמה בריאה

האדמה היא דבר חי, אדמה בריאה היא מקום שוקק חיים. כשהאדמה חיה בהרמוניה עם החיים בה, היא מהווה בסיס נהדר לגידול צמחים יפהפיים ואוכל בריא.

גידול שום

גידול שום

תמיד רציתם לגדל שום ולא ידעתם איך? מה התנאים המתאימים? ועל מה חשוב להקפיד כדי להצליח ליהנות מגידול שום טרי וטוב? אספנו עבורכם את כל

תה קומפוסט

תה קומפוסט הוא בעצם דשן נוזלי שנחלט מקומפוסט, הוא מעשיר את האדמה במהירות ולכן גורם לצמחים להיות גדולים יותר, טעימים יותר, בריאים יותר ועמידים יותר.

גלילה לראש העמוד
טבעלו לוגו
כיף שחזרת
דילוג לתוכן