fbpx
ירקות חורף וגידולם

על ירקות חורף וגידולם

רוצים להנות מירקות חורף טריים מהגינה שלכם ולא יודעים איך? או מה בכלל ניתן לשתול בעונה זו? המשיכו לקרוא ותגלו את כל התשובות שחיפשתם.

החורף עומד לו בפתח, הימים מתחילים להתקצר, העננים מכסים את השמיים, הטמפרטורות מתחילות לצנוח ורבים מוותרים על גידולים בעונה זו של השנה. אך למרות זאת אנחנו כאן לחשוף אותכם למספר אפשרויות העומדות בפניכם בתקופה זו של השנה. הכרה עם מבחר ירקות חורף שונים, וכל מה שצריך לדעת כדי להפוך את העונה שכולם מפחדים ממנה למהנה לא פחות מכל עונה אחרת. אז הפשילו שרוולים או אולי מוטב לומר התלבשו היטב ובואו נתחיל בעבודה. 

תוכן עניינים

מה הם ירקות חורף?

ירקות חורף כשמם הם, הם ירקות אשר גדלים בחורף, החורף מיטיב איתם ומספק להם את התנאים המתאימים ביותר עבורם. לפני התפתחות תעשיית הירקות שסייעה לשמור תוצרים לאורך זמן רב יותר, להאריך את עונות הגידול, ואפילו אפשרה לנו למצוא פירות וירקות מסוימים בסופרים במשך כל השנה. כל ירק היה גודל בעונה משלו, הטבע היה מוצא את הזמן המתאים ביותר עבור כל ירק או פרי שסיפק. כך שאבטיח היה מבשר לנו על בוא הקיץ, והתות את בוא החורף.  

איזה ירקות חורף קיימים?

לפני שנתחיל חשוב לדעת שכאשר אנו משתמשים במילה ירק, אנו מתייחסים לחלק שניתן לאכול בצמח. 

אם נסתכל על הטבע ועל כל מה שקורה בו בעונת החורף נוכל לדעת בקלות מי הם ירקות החורף שלנו, כל מה שצריך לעשות זה להתבונן. בחורף הטמפרטורות יורדות ואיתם גם הגשמים, נוכל לראות מעל לפני השטח שמתחילים להתגלות עלים רחבים, גדולים ורעננים ומתחת לפני השטח בחום האדמה מתחילים להתפתח להם שורשים ובצלים, באמצע החורף נוכל להבחין שמתחילים להקיץ גם ניצני פריחה שגם אותם נחשיב כירקות חורף. 

ירקות חורף ארטישוק

ירקות חורף חלוקה למשפחות

חשוב לדעת שירקות חורף כוללים כמה משפחות בוטניות שונות שיותר דומיננטיות בחורף: 

  • משפחת הקיטניות: אפונה, פול, שעועית למיניה ולוביה
  • משפחת הסוככיים: גזר, כרפס, שומר, פטרוזיליה וכוסברה
  • משפחת השושנים: בצל, שום , כרישה ועירית (בצלים ובקעות)
  • משפחת המצליבים: כרוב, כרובית, ברוקולי, צנון ,לפת, כולורבי וצנונית

ירקות חורף נוספים שגדלים בחורף הם תות שדה (משפחת הוורדיים), בטטה (משפחת החבלבליים) ארטישוק וחסה (משפחת המורכבים) וסלק ,תרד, עלי סלק (משפחת הסלקיים) ותפוח אדמה שהוא בכלל ממשפחת הסולניים שאת רובם אנו מגדלים בקיץ (עגבניות, פלפלים וחצילים )

זריעת ירקות חורף

הזמן המתאים ביותר לשתול או לזרוע ירקות חורף יהיה בעונת הסתיו בחודשים ספטמבר עד נובמבר כאשר בחודשי דצמבר וינואר נעשה עצירה בגלל הקור הרב (אלא אם יש לכם חממה ביתית) ונחזור בפברואר עד תחילת מרץ לשתול מחזורים נוספים של ירקות חורף. הירקות שמומלץ לזרוע בחודשים אלו הם גזר, צנונית, סלק, צנון, לפת, אפונה וסלרי עלים ושורש.   ניתן גם לזרוע רוקט, פטרוזיליה, שמיר, מנגולד, כוסברה, ותרד, בשתילים אלו קיימת האופציה גם לשתול ולא לזרוע, הכל תלוי כמה מהר אתם מעוניינים שיצמחו.

זריעת ירקות חורף

חשוב לזכור

ירקות חורף שמומלץ לשתול כי לא פשוט לזרוע הם ברוקולי, שומר, קולורבי, כרוב, תות, חסה וכרובית. אין בעיה כלל שהשתילה או הזריעה יתרחשו בימים גשומים , אך במידה ואתם יודעים שעומדת להגיע סופה גדולה נסו לא לשתול יום יומיים לפני בואה. צמחים שרק נשתלו לא יוכלו לשרוד סופה חזקה מכיוון שלא יהיה להם מספיק זמן לבסס את עצמם באדמה, ולכן רוב הסיכויים שפשוט ימותו במקרה כזה. אופציה מעולה נוספת היא לעשות להעצמכם מנבטה בא תוכלו ליצר תנאים אידיאלים לירקות בתחילת דרכם ורק לאחר מכן להעביר החוצה.

שתילת ירקות חורף

כמו שאמרנו כבר מקודם הזמן המומלץ ביותר עבור שתילת ירקות חורף הם בחודשים ספטמבר עד נובמבר, פברואר,מרץ ואפריל. קיימת חשיבות גדולה למיקום הגידולים מכיוון שמדובר בעונה בה שעות האור מצומצמות, לכן לפני שנתחיל בשתילה מוטב שנתכנן את מיקומו של כל אחד מהירקות חורף שבחרנו לשתול. ירקות חורף גבוהים כמו כרובית או ברוקולי נשתול בצידו הצפוני של השטח בעוד ירקות חורף נמוכים כמו קולורבי שומר וחסה נשתול בצידו הדרומי של השטח ובכך ננצל בצורה מקסימלית את אור השמש. 

זכרו להשקות לעיתים תכופות יותר בזמן השתילה עד שהצמח יתבסס ויתאקלם בביתו החדש.

לוח מועדי זריעה ושתילה

אין להתייחס לטבלה כאל חוק ברור.
הטבלה מתייחסת לכל אזורי הארץ וזאת אומרת שהירקות חורף גדלים בתנאים שונים, בנוסף יש תתי אקלים שגם הם משפיעים על תזמון הירקות. דברים נוספים כמו כמות אור ,גופים פולטי חום שגדלים בסמוך לשתיל, כמות מים, רוחות וסוג האדמה גם להם השפעה דומיננטית. לכן הדרך האמיתית לדעת מה עובד הכי טוב בשביל הירקות חורף שלכם היא לערוך ניסויים ולשתול את אותם השתילים באזורים שונים בגינה ובזמנים שונים. השיעור שתלמדו יהיה גם מהנה וגם הכי מדוייק יותר.

חממה ביתית - הפתרון לגידול ירקות קיץ בחורף

אז נכון שלכל ירק יש את העונה שלו וירקות חורף הם יותר מותאמים לעונה, אך מה קורה במידה ואנו בכל זאת רוצים לגדל בחורף עגבניות או לצורך העניין כל ירק אחר שלא נכלל בקבוצה זו של ירקות חורף? אז הפתרון העומד לפנינו הוא שימוש בחממה ביתית שתספק לנו את היכולת לשלוט ולבקר את תנאי הגידול של הצמחים השונים. החממה הביתית שלכם עם האמצעים המתאימים או בלי, יכולה לספק לשתילים שלכם טמפרטורות חמימות גם כשבחוץ משתוללת סערה.

אז מה אפשר לשתול בחורף בחממה ביתית?

כמו שאמרנו כבר קודם החממה הביתית מסייעת לנו להגן על שתילים בחורף מפני מזג האוויר הקר ולכן מגדילה עבורנו את אופציות הגידול הקיימות לפנינו. הגידולים שהכי מומלצים הם עגבניות, פלפלים, מלפפונים, חצילים, בזיליקים וקישוא, אשר חלקם ניתנים גם לגידול בהדליה ובכך יחסכו לכם מקום בחממה הביתית שלכם. אך ניתן כמובן לגדל גם אבטיח, מלון, תותים, שעועית, סלרי, כל מיני פקעות למיניהם, גידולי עלים כמו חסה, סלק וכרוב, ועוד רבים.

הכן גינתך לחורף

נכון שעם כל הגשמים הרבים שיורדים בעונה זו, האחריות המוטלת עלינו לצאת כל יום ולהשקות את גינתנו נכנסת ל"הולד", מה שגורם לנו לא לצאת אליה הרבה ובעצם להזניח אותה. המחשבה שהגשמים מטפלים בירקות חורף שלנו גורמת לנו לשכוח הרבה פעולות חשובות שהיינו עושים "על הדרך" עד בוא הקיץ. אך פעולות אלו חיוניות לפריחה ושגשוג הגינה שלכם אז אספנו עבורכם את ארבעת הדברים שהכי חשוב לשים לב אליהם בחורף.

קרקע

אחרי הגשמים הרבים ניתן לזהות את המקומות בהם המים לא מצליחים לחלחל לאדמה ויוצרים שלוליות, אשר עלולות לגרום סבל רב עבור הירקות חורף השונים. לכן מומלץ לקחת מעדר אחרי תום הגשם כמובן, ולחפור תעלות שיעזרו לנקז את המים מאזור הגידול. דבר אשר נפוץ מאוד לאחר ירידת גשמים זה שנוצר על פני האדמה קרום דק אטום וצפוף אשר מונע מאוויר לחדור אליה לכן מומלץ לפורר את הקרום בידיים או עם מקלטרת לא עמוק מידי כדי לפגוע בשורשים של ירקות החורף שלנו. פעולה זו טובה משתי סיבות האחת היא מכניסה אוויר אל האדמה והשנייה מפני שהיא מצמצמת עישוב בהמשך הדרך.

עלי סלק

השקיה

מפני שהגשמים בחורף מספקים לנו את ההשקייה עבור הירקות חורף שלנו והגינה כולה, אין צורך שאנחנו נתעסק במלאכה מפני שהם אמורים לספק מספיק מים עד חודשי מרץ אפריל. אך במידה וישנם ימים שאין בהם גשם הקפידו להשקות את הצמחים הרכים שלכם כ5 דקות רק על מנת להרטיב את השכבה העליונה של האדמה. צמחים בינוניים, גדולים או עצים לא זקוקים להשקייה מפני ששורשיהם עמוקים יותר. אך במידה ואתם רואים שעובר לו שבוע שלם ללא גשמים אנא השקו באופן חד פעמי כליטר לצמח. מערכת השקיה אוטומטית תוכל לסייע לכם ולהקל את העבודה.

קומפוסט

לקומפוסט יש יתרונות רבים והחורף זו היא העונה המושלמת לשימוש בו סביב צמחים רב שנתיים וסביב הירקות חורף שלכם. מפזרים את הקומפוסט סביב הגידולים שלכם אך הקפידו שהוא לא יבוא במגע עם הגזע, או הגבעול, מומלץ להצניע אותו באדמה או לחפות אותו בעלים יבשים. ישנם צמחים שלא מתפתחים בחורף כמו נשירים, ורדים, נענע ועוד ולכן אדמה שתועשר על ידי קומפוסט תעזור להם לגדילה בריאה כבר מהאביב.

עשביה

הרטיבות, הטמפרטורות ואורך היום בחורף הם התנאים האידיאליים לנביטה של עשביה. מלבד באזורים בהם אנו מגדלים את הירקות חורף שלנו או לצורך העניין כל גידול אחר אנו מברכים את הימצאותם אשר יש לה יתרונות רבים. לכן אנו ממליצים לעבוד עם העשביים ולא להילחם בה.  לכן הפתרון הטוב ביותר הוא כיסוח כי הוא אינו הורג את העשביה אלא רק מדכא את גדילתה. חשוב לזכור שכדי שלא נגדיל את העשבים לבצע כיסוח אחרון ישר לאחר הפריחה לפני הפקת הזרעים (מתרחש לקראת האביב). 

דרך נוספת היא קילטור שיטה שהיא יותר אגרסיבית אשר יעילה ליותר זמן. את העשב אפשר להניח על הריצפה (chop and drop) בכדי שישמור על האדמה לחה יותר ויגרום לספיגה מוגברת.

אפשרות נוספת היא לשים את העשב בקומפוסטר שלכם ובכך ליצר דשן לעונות הבאות. עוד על יצור קומפוסט לחצו כאן

אין כמו ירקות חורף!

עם הירידה של הטמפרטורות בחורף זהו הזמן הטוב ביותר להפשיל שרוולים ולהתלכלך קצת בבוץ, ובדרך זו לאפשר לעצמינו להתחבר לאדמה עוד טיפה, להנות מריח האדמה שעולה לאחר הגשם, מהרוח הקרירה שנושבת על הלחיים, בקרוב הכל יוריק ויעשה טוב בעיניים ונזכה לטעמם המשובח של ירקות החורף ששתלנו בגינה שלנו. נסו לצאת מפעם לפעם אל הגינה ולהרחיק חלזונות וחשופיות על מנת שאתם אלו שתהנו משפע ירקות חורף רעננים ולא הם. בהצלחה!

ירקות חורף ירקות שורש

למה כדאי לרכוש חממה ביתית אצלנו

טבעלו שמה לעצמה מטרה להיות החברה המובילה בתחום הגידולים בחממות ביתיות. אנו רואים בגידול יבול באופן עצמאי כמטרה חשובה לאנושות. היכולת לגדל את האוכל שאתם אוכלים נראה לנו חשובה מאין כמוהה.
לכן אנו עומלים על הקמת קהילה גדולה ורחבה בה כל המידע על גידול בחממות ביתיות יהיה זמין ונוח. נערוך ניסויים ונעדכן מהשטח. רוצים להיות חלק מהמשפחה? 

כתבות נוספות

גדלו אדמה בריאה

גדלו אדמה בריאה

האדמה היא דבר חי, אדמה בריאה היא מקום שוקק חיים. כשהאדמה חיה בהרמוניה עם החיים בה היא מהווה בסיס נהדר לגידול צמחים יפהפיים ואוכל בריא.

גידול שום

גידול שום

תמיד רציתם לגדל שום ולא ידעתם איך? מה התנאים המתאימים? ועל מה חשוב להקפיד כדי להצליח ליהנות מגידול שום טרי וטוב? אספנו עבורכם את כל

תה קומפוסט

תה קומפוסט הוא בעצם דשן נוזלי שנחלט מקומפוסט, הוא מעשיר את האדמה במהירות ולכן גורם לצמחים להיות גדולים יותר, טעימים יותר, בריאים יותר ועמידים יותר.

גידול תותים

גידול תותים בחממה ביתית

אוהבים תותים? רוצים לדעת איך תוכלו לגדל אותם ולהנות מהם יותר? כאן תמצאו את כל מה שרציתם לדעת על גידול תותים בחממה. תותים, מי לא

קומפוסט

כל מה שרציתם לדעת על קומפוסט

מהו קומפוסט? איך מייצרים אותו? ולמה הוא מועיל ? רוצים לדעת את התשובות? על כל אלה ועוד נענה בכתבה הבאה. מה זה בעצם קומפוסט? קומפוסט

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
גלילה לראש העמוד
טבעלו לוגו
כיף שחזרת
דילוג לתוכן